Będziesz miał okazję skorzystać z symulatora lotu samolotu pasażerskiego, ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak wygląda lot w tego typu urządzeniu? Używanie symulatora  lotu to oczywiście chleb powszedni dla tych, którzy szkolą się przed spróbowaniem sił za sterami prawdziwej maszyny latającej. Zajrzymy do kokpitu symulatora i sprawdźmy, jak wygląda lot symulatorem lotu samolotu pasażerskiego.


Krótkie szkolenie przed startem
Każdy, kto tylko wykazuje nawet odrobinę chęci może spróbować swoich sił w symulatorze lotu. To tylko wbrew pozorom prosta zabawa. Nie polega ona na przypadkowym przyciskaniu guzików czy kręceniu wolantem we wszystkie strony.
Zanim przyszły użytkownik usiądzie za sterami wolantu, musi przejść obowiązkowe i krótkie szkolenie, które prowadzi osoba nadzorująca użytkowanie symulatora lotu. Podczas tzw. briefingu instruktor zajmuje się wyjaśnieniem:
– podstawowych pojęć z zakresu awiacji;
– w jaki sposób działają klapy, skrzydła i stery samolotu;
– najważniejszych elementów, na które trzeba zwracać uwagę w trakcie lotu;
– jednej z najprostszych kwestii – dlaczego samolot wzbija się i utrzymuje w powietrzu.
Po przejściu takie krótkiego szkolenia, można już wygodnie usadowić się w fotelu pilota.

Start – czy to naprawdę aż tak skomplikowane?
Ceny profesjonalnych symulatorów lotu w centrach szkoleniowych mogą przyprawić o zawrót głowy. Symulatory, które można wynająć na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, są o wiele mniej skomplikowane, jednak wciąż wiernie oddają wrażenia z lotu samolotem.
Istnieją oczywiście wyjątkowe symulatory lotu samolotu pasażerskiego typu ,,full motion’’, które wiernie oddają również nietypowe czynniki oddziałujące na maszynę – lądowanie bez silników, silny boczny wiatr, a nawet pożar w kokpicie.
Wróćmy jednak do nieco mniej skomplikowanych symulatorów lotu. Zaczynamy od startu w wybranego lotniska. Oprogramowanie symulatora umożliwia nam wybór oprogramowania z grafiką, która dokładnie oddaje rzeczywisty wygląd konkretnego portu lotniczego. Lot nad górami lub bezkresnym oceanem – wybór należy do pilota, który zasiada za sterami. Sam start jest stosunkowo prosty. Polega on na ustawieniu klap na odpowiedni poziom oraz mocy przepustnicy. Ważne jest również rozwijanie prędkości oraz nadzór nad osiąganiem pierwszych wysokości.

 

Fot. Pixabay.com

Lot w przestworza – nadzorowanie parametrów lotu i bezpieczne lądowanie
Po schowaniu podwozia i osiągnięciu wysokości przelotowej można już sterować maszyną. Nie można zapominać oczywiście o utrzymywaniu odpowiedniego kursu, prędkości oraz wysokości. To czas na oswojenie się z maszyną.
Można sterować samolotem pasażerskim i wykonywać dodatkowo określoną strategię gry. Przejście przez turbulencje czy szybkie reakcje w sytuacjach kryzysowych urozmaicają lot symulatorem. Przyszli piloci, którzy odbywają szkolenia na profesjonalnych symulatorach mają oczywiście o wiele trudniejsze zadania.
Czas na bezpieczne lądowanie. Redukcja mocy silników, otwarcie klap i podwozia oraz skierowanie maszyny na pas startowy i już jesteśmy na ziemi. Jak wrażenia?

Fot. Pixabay.com

Realne wrażenia czy zwykła gra komputerowa?
Symulator lotu nie jest zwykłą grą komputerową, którą uruchamiamy w domach, siedząc wygodnie na kanapie. W ty przypadku zasiadamy w prawdziwym fotelu pilota oraz korzystamy z realnych rządzeń, znajdujących się kokpicie – wolantu, przepustnic czy przycisków sterowniczych. Dzięki szeregu czujników ruchu odczujemy każde drganie czy przeciążenie.

Wynajem symulatora lotu samolotu pasażerskiego na imprezy okolicznościowe to może jedyna szansa w życiu na spróbowanie swoich sił za sterami samolotu. Wrażenia są bardzo realistyczne, dlatego pozostaje nam tylko polecić tego tupu urządzenia.

Symulator lotu samolotu pasażerskiego – jak wygląda lot?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *